Žižek

Kapitał to rejestr Rzeczywisty naszych czasów.

This article is available in:

Kiedy walczyliśmy z AIDS, głodem, brakiem wody, globalnym ociepleniem itd., zawsze był czas na refleksję, na odłożenie decyzji na później (czy pamiętacie ostatnie spotkanie światowych przywódców w Bali, okrzyknięte jako sukces, którego główną konkluzją było ustalenie daty kolejnego spotkania za dwa lata aby kontynuować rozmowy...?) Jednakże jeśli chodzi o kryzys finansowy, pośpiech z jakim nastąpiła reakcja był bezwarunkowy; sumy o niewyobrażalnej skali wielkości musiały być znalezione natychmiast. Ratowanie zagrożonych gatunków, ratowanie naszej planety przed globalnym ociepleniem, ratowanie pacjentów cierpiących na AIDS i tych umierających z powodu braku funduszy na drogie zabiegi, ratowanie głodujących dzieci... to wszystko może jeszcze trochę poczekać. Zew 'ratujmy banki', natomiast, to bezwarunkowy rozkaz, na którego odpowiedzią musi być niezwłoczne działanie.

Panika była tak absolutna, że natychmiast ponadnarodowa i bezpartyjna jedność została ustanowiona, a wszystkie żale i urazy między liderami zostały chwilowo zapomniane w celu uniknięcia katastrofy. Ale co to 'ponadpartyjne' podejście faktycznie oznaczało, to to że nawet demokratyczne procedury były de facto zawieszone: nie było czasu angażować się w należytą debatę, a ci, którzy przeciwstawili się planom amerykańskiego Kongresu, byli szybko zmuszeni do dostosowania się do większości. Bush, McCain i Obama spotkali się szybko, tłumacząc skonfundowanym członkom i członkiniom Kongresu że po prostu nie było czasu na dyskusje - byliśmy w stanie wyjątkowym, i coś szybko musiało zostać zrobione w tej sprawie... I nie zapomnijmy o tym, że wzniośle ogromne sumy pieniędzy były wydane nie na jakiś jasny, 'prawdziwy', konkretny problem, ale właściwie po to aby przywrócić zaufanie do rynków, czyli, po prostu, aby zmienić przekonania ludzi!

Czy potrzebujemy jeszcze jakiegoś dodatkowego dowodu na to, że Kapitał to rejestr Rzeczywisty naszych czasów, którego nakazy są o wiele bardziej absolutne niż nawet najbardziej pilne żądania naszej socjalnej i naturalnej rzeczywistości?

Slavoj Žižek, Od tragedii do farsy, czyli jak historia się powtarza.

Translated by Zaneta Stepien – Translator Brigades[email protected]